sobota, 22 maja 2010

Vinea a niepodległość

Vinea jest gazowanym napojem bezalkoholowym o smaku winogron produkowanym od ponad trzydziestu lat. Autorem receptury jest Słowak Ján Farkaš. Produkcję rozpoczęto w 1974 roku. Od tamtego czasu, z krótką przerwą w latach dziewięćdziesiątych, produkowana jest po dziś dzień. Wytwarzano ją w słowackiej Nitrze i Pezinku. Po długich sporach o prawo do produkcji w 2008 roku trafiło one w ręce czeskiej Kofoli – produkcję przeniesiono do Czech.

Ale dla Słowaków Vinea nie jest TYLKO gazowanym napojem o smaku winogron. Vinea jest oryginalnym rodzimym wytworem winiarskiej tradycji Małych Karpat, częścią kultury i powodem do dumy. Jest to jeden z sztandarowych produktów Słowacji, zaraz obok piwa Złoty Bażant, oscypków i bryndzy. Młody naród, a jeszcze młodsze państwo potrzebuje wyrazistych symboli swojej odrębności. Może i rozwód w 1993 roku był „aksamitny”, ale niejeden Słowak z żalem odbiera fakt, że większość dorobku Czechosłowacji trafiła po rozpadzie w czeskie ręce. Trudno dziwić się Słowakom. Można zadać sobie pytanie, jak zareagowaliby Polacy gdyby produkcję Żubrówki przeniesiono do Niemiec a torciki Wedla importowanoby z Belgii.

Z drugiej strony Kofola, chociaż czeska, nie jest ciałem obcym na Słowacji. Kofola to taka czechosłowacka Polo Cockta, która w czasach komunizmu miała stanowić substytut dla „imperialistycznej” Coca-Coli. W odróżnieniu od polskiego odpowiednika, Kofola odniosła sukces, przetrwała w warunkach wolnorynkowych i stała ulubionym napojem gazowanym Czechów i Słowaków.

Więcej:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Vinea

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kofola

http://sk.wikipedia.org/wiki/Ján_Farkaš


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz